COVID-19 Update

COVID-19: Impact on SSHRC programs, experts database and perspectives from our community.


Scholarship and Fellowship Selection Committees: 2014 Competitions

Committee members are responsible for evaluating the relative merits of each application submitted to them for review—except for ones which pose a conflict of interest—on the basis of the adjudication criteria to the program and the letters of appraisal submitted as part of the fellowship application.

Committee lists are not made available until the results of all competitions for that fiscal year are announced.

SSHRC Postdoctoral Fellowships Program: October 2014 Competition—Selection Committees
SSHRC Doctoral Awards: November 2014 Competition—Preselection Committees
SSHRC Doctoral Awards: November 2014 Competition—Selection Committees



SSHRC Postdoctoral Fellowships Program: October 2014 Competition—Selection Committees


Committee 1: Literature and fine arts

Name Affiliation
Susan Bennett University of Calgary
Benoit Doyon-Gosselin Université Laval
Sherry L. Farrell Racette University of Manitoba
Martin Lefebvre Concordia University
Guy Poirier University of Waterloo
Christl F. Verduyn Mount Allison University
Lorraine York McMaster University

Committee 2.1: History, classics, classical archeaology, philosophy, mediaeval studies and religious studies

Name Affiliation
Christopher R Austin Dalhousie University
Ryoa Chung Université de Montréal
Kouky J. Fianu University of Ottawa
Robin D.S. Yates McGill University

Committee 2.2: History, classics, classical archeaology, philosophy, mediaeval studies and religious studies

Name Affiliation
Monique C. Cardinal Université Laval
John Hacker-Wright University of Guelph
Frances A. Pownall University of Alberta
John G. Reid Saint Mary's University

Committee 3: Anthropology, folklore, archeaology, criminology and sociology

Name Affiliation
Victor Armony Université du Québec à Montréal
Susan E. Blair University of New Brunswick
Mylène Jaccoud Université de Montréal
Marta A. Rohatynskyj University of Guelph
Derek G. Sayer University of Alberta

Committee 4: Education, linguistics, psychology and social work

Name Affiliation
Yamina Bouchamma Université Laval
Véronique Dupéré Université de Montréal
John R. Graham University of Calgary
David Heap Western University
Patrick O'Neill Acadia University
Linda Phillips University of Alberta

Committee 5: Economics, law, political science, administrative studies, management and business, and industrial relations

Name Affiliation
Julie-Anne Boudreau Institut national de la recherche scientifique
Robert Campbell Mount Allison University
Carolyn P. Egri Simon Fraser University
Marc Lacoursière Université Laval
Nomi C. Lazar University of Ottawa
David Siegel Brock University

Committee 6: Archival science, communications and media studies, demography, environmental studies, geography, library and information science, and urban and regional studies

Name Affiliation
Jean Dubé Université du Québec à Rimouski
Michael A. Gismondi Athabasca University
Lorna Heaton Université de Montréal
Arn Keeling Memorial University of Newfoundland
Anne F. MacLennan York University


SSHRC Doctoral Awards: November 2014 Competition—Preselection Committees


Committee 1: Literature and fine arts

Name Affiliation
James F.P. Bugslag University of Manitoba
Jean-Pierre Chupin Université de Montréal
David Décarie Université de Moncton
Cecily Devereux University of Alberta
Sophie Stévance Université Laval
Alexie Tcheuyap University of Toronto

Committee 2: Humanities

Name Affiliation
Margaret A. Cameron University of Victoria
Heather J. Coleman University of Alberta
Fabio Colivicchi Queen's University
Jeremy D. Hayhoe Université de Moncton
Jean-Pierre X. Le Glaunec Université de Sherbrooke
Christian Nadeau Université de Montréal

Committee 3: Civilization and the environment

Name Affiliation
Marc-François Bernier University of Ottawa
Peter C. Dawson University of Calgary
Glynis R. George University of Windsor
Susan T. Machum St. Thomas University
Mark A. Nuttall University of Alberta
Julie Ruiz Université du Québec à Trois-Rivières

Committee 4: Cognitive sciences

Name Affiliation
Ewa Czaykowska-Higgins University of Victoria
Yves de Champlain Université de Moncton
Julie Ménard Université du Québec à Montréal
Natalya Timoshkina Lakehead University

Committee 5: Public and private policy studies

Name Affiliation
Megan E. Bradley Université Saint-Paul
Rachel Chagnon Université du Québec à Montréal
Pierre-Marcel Desjardins Université de Moncton
Steven F. Lehrer Queen's University
Kelley J. Main University of Manitoba
François Petry Université Laval


SSHRC Doctoral Awards: November 2014 Competition—Selection Committees


Committee 1: Fine arts and literature—all types

Name Affiliation
Luc Bonenfant Université du Québec à Montréal
Marisa Bortolussi University of Alberta
James A. Deaville Carleton University
Hélène Destrempes Université de Moncton
Norma Sue Fisher-Stitt York University
François-Marc Gagnon Université Concordia
Sheila J. Petty University of Regina


Committee 1.2: Fine arts and literature—all types

Name Affiliation
Hélène J. Cazes University of Victoria
Colette Colligan Simon Fraser University
Richard D. Cunningham Acadia University
Serge Lacasse Université Laval
Sathya Rao University of Alberta
May Telmissany University of Ottawa
Jane Toswell Western University


Committee 2.1: Classical archeaology, classics, classical and dead languages, history, mediaeval studies, philosophy and religious studies

Name Affiliation
Claude Couture University of Alberta
Denis Fisette Université du Québec à Montréal
R. Drew Griffith Queen's University
Karen G. Ruffle University of Toronto
Rhonda A. Semple St. Francis Xavier University

Committee 2.2: Classical archeology, classics, classical and dead languages, history, medieval studies, philosophy, religious studies

Name Affiliation
Alain Beaulieu Laurentian University
Claire Dolan Université Laval
Amal N. Ghazal Dalhousie University
Keith E. Neilson Royal Military College of Canada
Edward Hector Williams The University of British Columbia


Committee 3.1: Anthropology, archeaology (excluding classical archeaology), archival science, communications and media studies, criminology, demography, folklore, geography, library and information science, sociology, urban and regional studies, and environmental studies

Name Affiliation
Claire Alix Université Panthéon-Sorbonne (Paris I)
Carolyn H. Peach Brown University of Prince Edward Island
Daniel Downes University of New Brunswick
Christine Jourdan Concordia University
Matthew K. Lange McGill University
Mark Lipton University of Guelph
Sasha Tsenkova University of Calgary
Elke   Winter University of Ottawa

Committee 3.2: Anthropology, archeaology (excluding classical archeaology), archival science, communications and media studies, criminology, demography, folklore, geography, library and information science, sociology, urban and regional studies, and environmental studies

Name Affiliation
Gene L. Allen Ryerson University
Sibylle Artz University of Victoria
Anouk Bélanger Université du Québec à Montréal
Ian B. Brodie Cape Breton University
Robert Leroux University of Ottawa
Virginia W. Maclaren University of Toronto
Elaine Ménard McGill University
Clinton N. Westman University of Saskatchewan


Committee 4.1: Education, linguistics, psychology and social work

Name Affiliation
Sheila B. Carr-Stewart University of Saskatchewan
Jill Hanley McGill University
Dave Miranda University of Ottawa
Mirela Moldoveanu Université du Québec à Montréal
Sylvie Roy University of Calgary
Nicholas O. Rule University of Toronto
Gerard E. Van Herk Memorial University of Newfoundland
François Vigneau Université de Moncton


Committee 4.2: Education, linguistics, psychology and social work

Name Affiliation
Marc Couture Télé-université
Lizanne Lafontaine Université du Québec en Outaouais
Amy-May Leach University of Ontario Institute of Technology
Thomas A. O'Neill University of Calgary
Nicole Rosen University of Lethbridge
Mr. Michael A. Saini University of Toronto
Louise Wasylkiw Mount Allison University
Robert E. White St. Francis Xavier University

Committee 5.1: Economics, industrial relations, law, management, business, administrative studies and political science

Name Affiliation
Ali Béjaoui Université du Québec en Outaouais
Erick Duchesne Université Laval
Kristin R. Good Dalhousie University
Louise A. Grogan University of Guelph
Margot A. Hurlbert University of Regina

Committee 5.2: Economics, industrial relations, law, management, business, administrative studies and political science

Name Affiliation
André Bélanger Université Laval
Marie-Helene Budworth York University
Thomas Lemieux The University of British Columbia
Denis Saint-Martin Université de Montréal
Joanne H. Wright University of New Brunswick